Sezon rajdów terenowych w Polsce czas zacząć. Na początek mocny akcent: 316 km rywalizacji na odcinkach specjalnych. Wysoka Grzęda Baja Drawsko zdecydowanie nasyci głód ścigania po długiej przerwie zimowej. 

Będzie to 1. runda Rajdowych Mistrzostw i Pucharu Samochodów Terenowych, 1. runda motocyklowo-quadowego Pucharu Polski w Rajdach Baja, a także 2. runda Mistrzostw Strefy Europy Centralnej FIA-CEZ i 2. runda Mistrzostw Czech.Co więcej, rajdowi towarzyszyć będzie Terenowa Impreza Samochodowa, przeznaczona dla zawodników-amatorów bez licencji. W dniach 12-13 kwietnia w Drawsku Pomorskim po prosty trzeba być.

„Kwatera główna” rajdu zlokalizowana będzie w Drawsku Pomorskim w swoim stałym miejscu – na stacji kolejowej. Także park serwisowy, czyli miasteczko rajdowe, będzie w dobrze znanej lokalizacji przy ulicy Prusa. Oba te miejsca są już gotowe na ugoszczenie zawodników. Nowy jest natomiast sponsor główny rajdu Wysoka Grzęda (producent wysokiej jakości ekologicznych jaj), stąd nowa nazwa imprezy.

Poligon Drawski czeka

Wysoka Grzęda Baja Drawsko rozpocznie się w piątek 12 kwietnia odbiorami administracyjnymi i badaniami kontrolnymi. Po południu w miasteczku rajdowym odbędzie się ceremonia startu, a prosto z rampy zawodnicy wyruszą na efektowny 9-kilometrowy prolog. Prawdziwe ściganie będzie dzień później. Na sobotę 13 kwietnia organizatorzy zaplanowali dwa przejazdy liczącego 153 km oesu na Poligonie Drawskim, bardzo dobrze znanym zawodnikom i przez większość z nich bardzo lubianym. Nieco krótsza będzie trasa dla TIS, czyli rywalizacji amatorów, nie posiadających licencji rajdowych – pojadą oni piątkowy 9-kilometrowy prolog oraz dwukrotnie 81-kilometrowy oes na poligonie w sobotę.

Wszyscy zawodnicy będą się musieli zmierzyć z piaszczystymi partiami, szybkimi prostymi na otwartych przestrzeniach oraz krętymi i wąskimi leśnymi ścieżkami. Jeśli przed rajdem popada, a  w kwietniu nie należy tego wykluczać, mogą się też spodziewać błota i kałuż. Nie tylko kierowcy będą musieli być ostrożni i mocno skoncentrowani – także piloci będą mieli ręce (i głowy) pełne roboty, ponieważ nawigacja na Wysoka Grzęda Baja Drawsko będzie kluczem do sukcesu. Ci, którzy przetrwają wszystkie niespodzianki na trasie i uzyskają najlepsze łączne czasy, będą zaproszeni na ceremonię wręczenia nagród, która odbędzie się w miasteczku rajdowym w sobotni wieczór.

Podwójne punkty do wzięcia

Wysoka Grzęda Baja Drawsko otwiera sezon rajdów terenowych w Polsce, ale zdecydowanie nie jest tylko rozgrzewką. Jest drugim po Baja Poland rajdem pod względem długości trasy. W związku z tym można tu zdobyć podwójną ilość cennych punktów do klasyfikacji rocznej. Ale nie będzie to łatwe nie tylko ze względu na długą i wymagającą trasę – ten rajd jak zwykle zgromadzi na starcie dużą liczbę wygłodniałych rywalizacji i napompowanych adrenaliną zawodników, którzy o te punkty będą zawzięcie walczyć. Na trasie będzie się więc dużo działo, zatem zarówno zawodnicy, jak i kibice będą mieli tutaj prawdziwą rajdową ucztę!

Wysoka Grzęda Baja Drawsko 2019 - oficjalna strona rajdu