Geotermia Lądek-Zdrój Rajd Terenowy zaczął się od ledwie 11 km prób sportowych, ale za to pełnych niespodzianek. Kapcie, awarie, a nawet spotkanie z drzewem - emocji na dwóch pierwszych odcinkach specjalnych przepięknie połóżonej imprezy nie zabrakło.

RMPST

Wśród załóg RMPST na piątkowej trasie królowały UTV – to załogi tych pojazdów zajęły dwa z trzech miejsc na podium w generalce po dwóch odcinkach! Najszybszą załogą na obu oesach byli Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz w CanAmie Maverich X3, którzy w ten sposób wywalczyli sobie zwycięstwo na koniec dnia. Z kolei na 3. miejscu dzień zakończyli również jadącym Maverickiem, choć klasyfikowani w grupie OPEN  goście z Węgier, Szilveszter Kery i Barbara Bartha. Pomiędzy te dwie załogi UTV udało się wbić małżeństwu Michałowi i Julicie Małuszyńskim, jadącym MINI All4 Racing, którzy zajęli w pierwszym dniu rajdu 2. miejsce. To oni także uplasowali się na czele grupy T1, w której podium uzupełnili Czesi - Miroslav Zapletal i Marek Sykora (2. miejsce) oraz Tomas Ourednicek i David Kripal (3. miejsce).

W grupie T2 na obu piątkowych oesach najlepsze czasy uzyskali Przemysław Bednarczyk i Michał Trzciński. 2. miejsce na koniec dnia należało do Tomasza Pieca i Michała Marczewskiego, zaś najniższy stopień piątkowego podium wywalczyła sobie załoga Dacii Duster, po raz pierwszy klasyfikowanej w T2, Krzysztof Wicentowicz i Bartłomiej Boba. W grupie TH podium na koniec dnia wyglądało dokładnie tak samo, jak podium każdego z dwóch oesów – jego najwyższy stopień zajęli Jacek Soboń i Przemysław Markowski, 2. miejsce wywalczyli sobie Adam Biliński i Artur Janda, zaś 3. pozycję uzyskali Łukasz Skoczeń i Grzegorz Ślęczka.

Wśród załóg z grupy UTV triumfowali zwycięzcy piątkowej generalki, czyli Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz, 2. Lokata należała do Marka Goczała i Michała Kuśnierza, a podium uzupełnili Mirosław Stocerz i Rafał Marton. Grupę OPEN utworzyły dwie węgierskie załogi pojazdów UTV – Szilveszter Kery i Barbara  Bartha oraz Gyorgy Kovacs i Antal Takacs. Szybszy na piątkowych oesach okazał się duet Kery / Bartha.

2

RPPST

Wśród załóg RPPST o wielkim pechu mogą mówić broniący tytułu Zdobywców Pucharu Polski Michał Goleniewski i Marcin Michalski, którzy już na początku pierwszego z piątkowych oesów urwali półoś. Tymczasem bój o prymat w pierwszym dniu rajdu był bardzo zacięty i nieprzewidywalny. Tu także generalkę zdominowały załogi pojazdów UTV. Na OS1 królowali Czesi w UTV, Martin Muller i Martin Muller, zaś OS2 należał do polskiej załogi UTV w składzie Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk. Na koniec dnia to czeski duet widniał na 1. miejscu w generalce RPPST. 2. miejsce wywalczyli sobie zaś ich rodacy, również w UTV  – Ladislav Zavrtalek i Ivo Sevcik, zaś na 3. Miejscu także widnieje załoga UTV, tym razem polska – Łukasz Kwaśniewski i Damian Figiel. Naturalnie te 3 załogi utworzyły także podium grupy UTV.

W S1 najszybsi byli Tomasz Gołka i Filip Gołka, 2. miejsce wywalczyli sobie Carsten Danne i Radosław Bomba, zaś najniższy stopień piątkowego podium należał do załogi Wojciech Maks i Maciej Maks. W S2 zwycięstwo na koniec dnia należało do Tomasza Kobyłeckiego i Michała Pawłowskiego, a jedynie sekunda oddzieliła od nich Michała Smoleńskiego i Michała Wilczyńskiego. Na 3. pozycji dzień zakończyli Michał i Sabina Pietrzyccy. Ten duet, choć startuje Dacią Duster, nie jest klasyfikowany w Dacia Duster Elf Cup. O prymat w DDEC w pierwszym dniu rajdu skutecznie zawalczyli debiutujący w tym sezonie Piotr Perzanowski i Rafał Pinkowski, z 2. Lokatą dzień zakończyli „weterani” DDEC, Tadeusz Rzeżuchowski i Wojciech Jermakow, zaś podium uzupełnili Maciej Grabowski i Adam Binięda. 

PPRB

Nie ma to jak górska trasa dla górala! Tak może powiedzieć reprezentant podhalańskich quadowców z ATV Janosik, Remigiusz Kusy, który na tyle wyśmienicie czuł się na trasach piątkowych oesów, że wyprzedził wszystkich zawodników PPRB. Wśród motocyklistów o pozycję lidera na koniec dnia zawalczyli Tomasz Morawski i Tomasz Dąbrowski, którzy zaliczyli po zwycięstwie oesowym. Szybszy z nich okazał się Morawski, ale minutowa kara zepchnęła go na 3. miejsce w piątkowej klasyfikacji, zaś na czele znalazł się Dąbrowski. Pomiędzy tych dwóch panów natomiast skutecznie wbiła się jedna z dwóch pań startujących w rajdzie, Joanna Modrzewska, która na koniec dnia mogła się cieszyć z 2. pozycji.

W grupie Q2 wystartował tylko jeden zawodnik – Czech Jan Velicka, który zadebiutował w rajdach baja na Wysoka Grzęda Baja Drawsko, gdzie jednak nie miał szczęścia i nie ukończył rajdu. W 2. rundzie PPRB też nie ma póki co lekko, bo urwał koło w swoim quadzie, ale mimo to dotarł do mety piątkowych zmagań. W grupie Q4 nie miał sobie równych wspomniany Remigiusz Kusy, choć dzielnie z nim walczył jego klubowy kolega, Marcin Talaga, który po dwóch oesach zajął 2. miejsce. 3. lokata należała natomiast do Macieja Golonki. 

1

TIS

Geotermia Lądek-Zdrój Rajd Terenowy zgromadził rekordową jak dotąd liczbę uczestników – na starcie stanęło 6 załóg, w tym aż 5 to załogi w pojazdach UTV. Po dwóch oesach na czele generalki TIS oraz grupy UTV widnieje polski duet Michał Chodań i Rafał Pazdur, a podium uzupełniają „sąsiedzi” zza południowych granic – 2. miejsce zajmują Richard Spanik i Lukas Sauberer, a 3. Roman Augustyn i Petr Kostka. W S2 wystartowała tylko jedna załoga – Jarosław Rostkowski i Łukasz Rostkowski, ale szczęśliwie dotarli oni do mety piątkowych zmagań. Trochę mniej szczęścia miała jedyna załoga startująca w grupie GOŚĆ, Michał Sobiech i Bartosz Momot, bo musieli się zmierzyć ze złapanym kapciem, ale nadal są w grze.

 

fot. BxB-Studio