Krzysztof Hołowczyc po raz szósty najszybszy w Orlen Baja Poland, ale grono tych, którzy mogą mieć powody do zadowolenia po rajdzie z metą w Szczecinie jest znacznie większe.

Rację mieli ci, którzy powtarzali, że losy rajdu rostrzygną się na sobotnich odcinkach specjalnych rozgrywanych na poligonie w Drawsku Pomorskim. Przejeżdżane dwuktonie 220 km było niesamowitym wyzwaniem, z którym nie wszystkie załogi i auta sobie poradziły. Z rywalizacji musiał wycofać się Paweł Molgo, po dachowaniu Vanagasa i Rozwadowskiego o dalszej jeździe nie było mowy, a dotychczasowego lidera Pucharu Świata Orlando Terranovę z rywalizacji wykluczyła awaria wspomagania. Problemy miał też Kuba Przygoński, który stracił trzeci bieg, a tym samym szansę na nawiązanie rywalizacji z Krzysztofem Hołowczycem.

008

"Hołek", pilotowany przez Łukasza Kurzeję, w czwartek podczas testów zespołu X-Raid po raz pierwszy wsiadł do najnowszego czteronapędowego Mini, ale podczas rajdu sprawiał wrażenie jakby stanowił jedność z maszyną. Wygrał pięć z siedmiu prób, na mecie miał blisko siedem minut przewagi nad Przygońskim, którego nawigował Timo Gottschalk. Trzeci dojechał rosyjski duet w Toyocie Hilux, czyli Wasiliew/Żilcow. Oni po wycofaniu Terranovy będą nowymi liderami Pucharu Świata. Awansuje też Przygoński, który przeskoczy nieobecnego na Orlen Baja Poland Martina Prokopa.

Zapletal nadal liderem RMPST

Pierwsze dwa miejsca na podium w RMPST były takie same jak w Pucharze Świata, czyli Hołowczyc przed Przygońskim. Trzecie miejsce zajął czesko-słowacki duet Zapletal/Sykora, którzy o 49 sekund wyprzedzili Małuszyńskich. Taki układ wyników oznacza, że w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Zapletal z Sykorą powiększyli przewagę w klasyfikacji generalnej nad najwiekszymi rywalami.

036

Wśród pojazdów UTV z blisko 40-minutową przewagą triumfowali Stocerz z Martonem. A za nimi uplasowały się duety Kubiczek/Janda oraz Mikuła/Szczygieł. Wszyscy korzystają z Can-Am Maverick X3.

W grupie TH triumfowali Jacek Soboń z Przemysławem Markowskim (Nissan Navara), przed Jabłońskim i Jędrysem (MSRTEAM Crossover T1) oraz Andrzejewskim i Radomskim (Toyota Land Cruiser 90).

W grupie T2 Tomasz Piec i Michał Marczewski (Toyota Land Cruiser KDJ155)  triumfowali nad swoimi największymi rywalami, czyli duetem Szwagrzyk/Moliter (Mitsubishi Pajero V88W). Trzecie miejsce zajęła para Barbu/Spiridon w Nissanie Navara).

049

WYNIKI

Puchar Świata >>

RMPST >>