RMPST, czyli Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Terenowych – najwyższa rangą i najbardziej prestiżowa krajowa forma rajdów terenowych przeznaczona dla zawodników z licencją sportu samochodowego.


Rywalizacja w RMPST odbywa się w rajdach typu baja, co oznacza, że typowy format rajdu składa się z dwóch lub trzech dni rywalizacji, a długość odcinków specjalnych wynosi z reguły od 200 do ponad 300 kilometrów. Pierwszy dzień to przede wszystkim z odbiory administracyjne i badania techniczne oraz przejazd tzw. odcinka kwalifikacyjnego. To próba licząca do 20 km, która rozpoczyna rajd, ustawia kolejność startu załóg do następnego etapu lub sekcji, a przede wszystkim jest łatwo dostępna dla kibiców, którzy mogą podziwiać rajdowe pojazdy.

Pojazdy RMPST w zależności od ich specyfiki i zakresu modyfikacji, podzielone są na następujące grupy:

T1 – prototypowe samochody terenowe – prototypy budowane specjalnie do sportu
T2 – samochody terenowe produkcji seryjnej – auta seryjne zmodyfikowane do sportu
T3 – prototypowe lekkie pojazdy terenowe – popularnie zwane SSV lub UTV
T4 Nat. – seryjne lekkie pojazdy terenowe – popularnie zwane SSV lub UTV
T5 Nat. – ciężarówki terenoweTH – grupa narodowa dla prototypowych pojazdów terenowych
OPEN – grupa narodowa dla pojazdów terenowych o zakresie modyfikacji wykraczających poza zakres dopuszczony dla innych grup
CLASSIC – grupa narodowa dla historycznych pojazdów terenowych (samochodów i ciężarówek)

W ramach RMPST rozgrywany jest także puchar markowy Dacia Duster Motrio Cup - DDMC dla pojazdów Dacia Duster w identycznej specyfikacji, którymi zawodnicy rywalizują także w grupie T2.

RPPST, czyli Rajdowy Puchar Polski Samochodów Terenowych – pierwszy stopień rywalizacji w licencjonowanym sporcie motorowym. W RPPST udział biorą zawodnicy posiadających krajowe licencje rajdowe stopnia RN. Cykl przeznaczony jest dla pojazdów z mniejszymi wymaganiami technicznymi i zakresem niezbędnych modyfikacji. Pojazdy podzielone są na następujące grupy:

S1 – prototypowe samochody terenowe
S2 – samochody terenowe produkcji seryjnej
SSV – seryjne pojazdy SSV
CLASSIC – grupa narodowa dla historycznych samochodów terenowych

MPRB – Mistrzostwa Polski w Rajdach Baja – krajowy cykl najwyższej rangi w rajdach baja dla motocyklistów i quadowców, posiadających licencje motocyklowe PZM stopnia A oraz zawodników zagranicznych. Pojazdy podzielone są na następujące grupy:

M – motocykle jednośladowe
Q2 – quady z napędem na jedną oś (2x4)
Q4 – quady z napędem na obie osie )4x4)

PPRB – Puchar Polski w Rajdach Baja – pierwszy stopień rozgrywek w rajdach baja dla motocyklistów i quadowców, dający możliwość uzyskania krajowej licencji motocyklowej stopnia B. Pojazdy podzielone są na następujące grupy:

M – motocykle jednośladowe
Q2 – quady z napędem na jedną oś (2x4)
Q4 – quady z napędem na obie osie )4x4)

TIS – Terenowa Impreza Samochodowa – organizowana przy wybranych rajdach terenowych formuła startów, przeznaczona dla kierowców nie posiadających licencji. Jest to idealna forma rywalizacji dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w rajdach terenowych.

Aktualnie w ramach TIS rozgrywany jest okręgowy cykl Baja Poland Series, w którym prowadzona jest roczna klasyfikacja i który pozwala nie tylko spróbować swoich sił, ale także przygotować się do startów w zawodach wyższej rangi i uzyskać rajdową licencję krajową stopnia RN.

Pojazdy w Baja Poland Series podzielone są na następujące grupy:

OPEN – prototypowe i modyfikowane samochody terenowe
LIMITED – samochody terenowe produkcji seryjnej
SSV – seryjne pojazdy SSV, podzielone m.in. na klasy X3 i RZR
CLASSIC – historyczne pojazdy terenowe (samochody i ciężarówki)
TRUCK – ciężarówki terenowe